Wyniki finansowe Sony - nie widać już perspektyw dla Xperii...

O tym, że w Sony dzieje się źle, wiadomo nie od dziś. Potwierdzają to ostatnie wyniki finansowe jakie zostały właśnie oficjalnie opublikowane. Mimo spadków, Japończycy przewidują jednak wzrosty na ten rok. Tylko czy da się jeszcze uratować dział mobilny?

Sony Xperia Z3

Sony Xperia Z3

Cztery miesiące temu, według doniesień agencji Reuters Sony mogło skłaniać się ku sprzedaży swojego działu zajmującego się telefonami. Można powiedzieć, że te rewelacje rozpłynęły się gdzieś w powietrzu, ponieważ nowych informacji nie uświadczyliśmy. Do refleksji skłaniają jednak najnowsze wyniki finansowe Sony.

Według raportu, firmie w minionym kwartale (styczeń-marzec) udało się wypracować zysk operacyjny w postaci 68,5 mld jenów, czyli 571 mln dolarów, natomiast przychód wyniósł równowartość 68,5 mld dolarów. Niestety, w ogólnym rozrachunku przez różne koszty związane z restrukturyzacją Sony straciło aż 1,05 mld dolarów. Jest to jednak i tak mniej niż prognozowano cztery miesiące temu. Wtedy była mowa o stracie blisko dwóch miliardów dolarów.

Sony Xperia Z4

Według prognoz, przez cały 2015 rok Sony zaliczy 3,8-procentowy spadek przychodów, ale mimo to spodziewa się zysku operacyjnego wynoszącego 2,7 mld dolarów i zysku netto w postaci 1,17 mld dolarów. Jak to możliwe? Otóż oprócz działu mobilnego korporacja ma też inne filary, które są rentowne i to właśnie one mają przełożyć się na mimo wszystko dobry 2015 rok. Chodzi tutaj o branżę filmową czy dział zajmujący się produkcją aparatów trafiających potem do wielu urządzeń innych firm. Nie można też zapomnieć o konsoli PlayStation, która ma wielu fanów na całym świecie. Rentowene działy mają przynieść wzrost przychodów o 16,5 proc. i 36-procentowy wzrost zysku operacyjnego.

Sama sprzedaż smartfonów i tabletów przyniosła w minionym roku 1,47 mld dolarów straty. Firma zamiast zarabiać i inwestować w rozwój musi borykać się z byciem pod kreską na płaszczyźnie urządzeń mobilnych. Korzystają z tego inne firmy jak LG czy Samsung.

Ostatnie wyczyny Sony w postaci Xperii Z4/Z3+ zdają się pokazywać niemoc firmy. Zastanawiam się, co przez te kilka lat robili projektanci tej japońskiej firmy. Chyba najlepszym przykładem jest powyższa grafika pokazująca, że w designie urządzeń w zasadzie nic się nie zmieniło… Nie dziwię się kolejnym słabym okresom.

Źródło: Sony via The Verge

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Konkurs: zostań testerem i wygraj tablet Samsung Galaxy Tab A! TopUP.CENTER - elektroniczna zdrapka, dzięki której za doładowanie konta zapłacisz mniej W skrócie: Microsoft Edge, HTC INK oraz wycieczka po siedzibie Avengersów Problem braku aplikacji na Windows Phone'a rozwiązany. Jest jednak jedno "ale" Nokia dementuje plotki, jakoby planowała powrócić na rynek smartfonów W skrócie: smartfony Nokii z Androidem potwierdzone oraz nowe reklamy Apple Watcha Apple może być zainteresowany mapami HERE? Powinien W skrócie: przeceny z okazji urodzin OnePlus One'a i Mortal Kombat X na Androida Które mobilne systemy operacyjne są najpopularniejsze w Polsce i na świecie? Project Fi - Google został operatorem komórkowym, który działa... w chmurze W skrócie: Xperia Z5 na zdjęciu, Lumia 940 i porównanie szybkości ładowania flagowców W skrócie: 10-rdzeniowy procesor MediaTeka i 100 mln iUrządzeń bez YouTube'a Tydzień w krzywym zwierciadle: precz z dyskryminacją! W skrócie: LG Stylus, Halo na iOS oraz ambitne plany dotyczące sprzedaży Galaxy S6 Specjalny zespół Samsunga zajmie się wyświetlaczami w urządzeniach Apple'a Nokia kupując Alcatel-Lucent pokazuje, na czym chce się skupić Apple przejmuje firmę LinX. Przyszłe iPhone'y mogą mieć zupełnie nowe aparaty Samsung nie spodziewał się aż takiego popytu na Galaxy S6 edge? 9 przykładów tego, co co możesz kupić w cenie Galaxy S6 Telefony z system Android odblokujesz komendą głosową Nokia chce sprzedać mapy HERE i skupić się na telekomunikacji? Xiaomi z rekordem Guinnessa. Dzienna sprzedaż online przekroczyła 2 mln telefonów! LG może mieć naprawdę świetny aparat. Zarówno główny, jak i przedni W skrócie: drop test Galaxy S6 w slow-motion, Huawei SnapTo i prezenty w nju

Popularne w tym tygodniu:

Dni kart SIM w telefonach są policzone Ile zapłacimy za roaming w Unii Europejskiej od 15 czerwca? Orange pozostawia konkurencję w tyle Galaxy S8 - skaner tęczówki złamany Stare telefony Nokii świetnie sprawdzają się jako... wibratory Atrapa iPhone'a 8 przyłapana na wideo Xiaomi idzie po rozum do głowy! Smartfony Redmi tanieją w Polsce Galaxy Note 8 z podwójnym aparatem i 3-krotnym zoomem optycznym Aplikacja Google Maps jeszcze lepsza. Podczas nawigowania skorzystasz ze Street View LG V30 - jeśli faktycznie tak będzie wyglądał, jestem kupiony myPhone Hammer 3 i 3+ oficjalnie. Konkurent dla Nokii 3310? HTC U11 będzie dostawał aktualizacje Androida przez 3 lata? Samsung prezentuje rozciągliwe ekrany AMOLED, 2-calowy wyświetlacz 4K oraz panel 3D OLED